Szukaj

Kategorie

Polecane

Chmurka Tagów

Internetowe reklamy

Reklamy towarzyszą nam wszędzie na każdym kroku naszego życia, w telewizji między programami, na ulicach w postaci bilbordów i ogłoszeń, w radiach w przerwie muzycznej. Dodatkowo coraz częściej internet zaczął wypełniać się reklamami różnorakich firm, przedsiębiorstw, sklepów itp. co ułatwia sprawę jeżeli poszukujemy np.: firmy, która wykonuje dane dobro. Jednakowoż staje się to uciążliwe gdy, podczas przeglądania danych stron internetowych owa reklama przesłania nam cały ekran komputerowy i jest trudna do wyłączenia. Coraz częściej na skrzynki mailowe otrzymuje się rozmaite reklamy chociażby portali internetowych. Może być to kłopotliwe gdy powtarza się to nawet kilkanaście razy dziennie. Dodatkowo nie jest to zabronione prawem więc musimy znosić nadal wszelkie próby namówienia nas do zakupu danego dobra itp. Dlaczego więc internet jest najczęściej wybieranym miejscem dla reklamy? Ponieważ jest to o wiele tańszy sposób przekazywania ich do wiadomości publicznej, a także o wiele szybszy.

Komputer bez internetu

W dzisiejszych czasach niewyobrażalne jest dla nas rozłączenie słów komputer i internet. Komputer przestał być atrakcją samą z siebie. Chociaż wiele czynności na komputerze możemy wykonywać bez pomocy internetu to jednak coraz częściej używamy go tylko do łączności z internetem, a przecież nie tak dawno temu kiedy nie było mowy o internecie, to komputer był dla nas wspaniałym urządzeniem, szczytem marzeń i rozwoju techniki. Dziś jeżeli nie wykonujemy prac związanych z pisaniem dokumentów czy ich obliczaniem itp. używamy go jedynie aby połączyć się z siecią komputerową i nawet wtedy nadal korzystamy z dobrodziejstw internetu. Jest jednak jedno bardzo ugruntowane u dzieci i młodych ludzi zastosowanie komputera bez sieci, mianowicie gry komputerowe, które pochłaniają cały wolny czas graczy. Oczywiście istnieją, także internetowe serwery, na których możemy grać on-line z innymi miłośnikami danej gry co coraz bardziej zachęca graczy do zmiany przyzwyczajeń. Czy za kilka lat ktokolwiek będzie korzystał tylko z komputera?

Piractwo w sieci

Bardzo popularne stało się w dzisiejszych czasach pobieranie filmów, utworów muzycznych, książek, programów. Jest to bardzo zachęcający biznes, gdyż owe operacje nic nie kosztują użytkowników internetu. Pozwala też zaoszczędzić czas, oraz zapewnia wygodę. Jednakże mimo wszelkich atrakcyjnych cech jakie zapewnia nam pobieranie rzeczy z internetu musimy pamiętać, że jest to nielegalne i podlega karze w postaci grzywny, a nawet więzienia jeśli również rozprowadzamy pirackie płyty, nagrania itp. Nie wiedza na temat prawa nie usprawiedliwia nas. Jeżeli internet daje nam tyle wspaniałych możliwości i korzyści powinniśmy korzystać z nich z głową i przede wszystkim legalnie. Piractwem jest pobieranie treści z internetu nawet dla własnego użytku, więc również powinniśmy się tego wystrzegać. Ponieważ w ten sposób okradamy  majątek firmy, muzyka, aktora. Niesie to, za sobą duże konsekwencje na rynku gospodarczym. Pamiętajmy więc, że przy każdym nielegalnym pobraniu pliku z internetu stajemy się złodziejami.

Fora internetowe

W świecie internetowym każdy może podzielić się swoim zdaniem na dany temat nie każdy jednak powinien to robić. To, że możemy zachować swoją anonimowość nie uprawnia nas do obrazy uczyć innych ludzi, piosenkarzy, aktorów, polityków. Najczęściej ludzie, którzy w codziennym życiu, w pracy, w szkole są poniżani i obrażani w swoich domach przed komputerem robią dokładnie to samo, z uczuciem bezkarności. Nie jest to jednak prawdą, gdyż istnieje możliwość odczytania adresu IP i jednocześnie dojść do właściciela komputera, z którego wysłano dany obraźliwy post. Musi być to jednak odpowiednio zgłoszone przez poszkodowanego, co wiąże się z utratą czasu i pieniędzy, więc najczęściej owi poszkodowani pozostawiają tą sprawę lub co gorsza wdają się w niepotrzebne dyskusję. Na forach internetowych obrażane są nie jednorazowo uczucia religijne, wyśmiewane są poglądy polityczne czy nawet gusta muzyczne. Jest to niedorzeczne, ponieważ każdy ma prawo do swojego zdania, jednakże należy je przedstawić w sposób godny i w odpowiedniej formie grzecznościowej.

Niebezpieczeństwo w sieci

Internet daje nam możliwość poznania wielu ludzi z innych krajów, czy nawet w swojego miasta dzięki rozmaitym komunikatorom. Jednakowoż bardzo należy uważać na to kogo obdarzamy zaufaniem. Sieć komputerowa daje nam możliwość anonimowości,  dlatego właśnie dochodzi do bardzo wielu oszustw, i podawania się za kogoś kim się nie jest. Może zacząć się od chęci zrobienia  żartu drugiej osobie, ale w skrajnych przypadkach odkryto wiele przejawów pedofilii. Niewyobrażalnie prosty jest dostęp do pornografii w internecie, nielegalnych filmów i zdjęć, ogłoszeń. Jest to niedopuszczalne ze względu na to, jak duża liczba dzieci i młodych ludzi przed osiemnastym rokiem życia może w każdej chwili trafić na owe portale. Oburzenie i zdegustowanie jednakże nie wystarczy, należy jak najszybciej zadziałać i polepszyć ochronę nad najmłodszymi członkami społeczności internetowej. Pamiętać należy także, aby samemu bronić się przed oszustami i nigdy nie podawać swoich prawdziwych danych osobowych, adresu, numerów kontaktowych.

Nałóg nowego wieku

Mimo wszystkich zalet i możliwości jakie daje nam internet, nie da nie zauważyć się pewnych wad i niebezpieczeństw jakie niesie on ze sobą. Nową chorobą XXI wieku jest uzależnienie od sieci komputerowych. Można byłoby uważać to za problem błahy i nieistotny, niezauważalny wśród swoich znajomych czy rodziny. Jednakże większość młodych ludzi nie wyobraża sobie swojego funkcjonowania bez dostępu do sieci komputerowej, wszystkie operacje jakie podejmują w życiu uzależniają właśnie od internetu. Ilość godzin spędzonych przed komputerem dla zwyczajnego młodego człowieka jest przerażająca. Problem ten coraz bardziej się nasila, i wykazuję tendencję wzrostową. Jest to nie wyobrażalne, ponieważ internet jest wynalazkiem bardzo młodym i większość społeczeństwa potrafiła żyć bez niego, lecz owej dobie komputeryzacji wydaje się to nie  możliwe. Należy więc zwrócić uwagę na ilość czasu spędzanego przed komputerem i odpowiednio gospodarować swój czas. W szczególności dotyczy to ludzi młodych, a obecnie nawet dzieci.

Nowoczesna komunikacja

W dzisiejszych czasach zmuszanie jesteśmy do podejmowania trudnych decyzji związanych z rozstaniami z bliskimi. Wiąże się to z wyjazdem do pracy za granicę, zmianą miejsca zamieszkania, wyjazd na uczelnie, a nawet powrót z wakacji. Nie musimy jednak pogodzić się z  brakiem jakiegokolwiek kontaktu z bliską osobą. Taką możliwość daje nam internet. Jest to lepsza forma komunikacji od tradycyjnych listów ponieważ jest o wiele szybsza i wygodniejsza. Sieć komputerowa udostępnia  nam również rozmaite komunikatory komputerowe, które dzięki swoim funkcjom dodają kolejnych udogodnień do rozmów. Bez problemu możemy teraz porozmawiać   telefonicznie przez internet, do tego możemy również widzieć osobą, z która rozmawia. Bardzo ułatwia to rozłąkę z drugą połówką choć oczywiście nie zastąpi nam to bezpośredniego kontaktu z bliskimi. Możemy również podtrzymywać kontakty z przyjaciółmi z zagranicy czy z innego miasta w tym samym kraju, jednocześnie możemy nawiązywać nowe znajomości. Musimy jednakże uważać komu możemy zaufać.

Okno na świat

Obecnie na całym świecie mamy możliwość podłączenia się pod sieć komputerową. Dla większości młodych ludzi nie wyobrażalne jest funkcjonowanie bez internetu. Dlaczego jest dla nas tak ważny? Odpowiedź na to pytanie jest prosta, daje on nam niezliczone pokłady możliwości. Nie ma takiej rzeczy, której w dzisiejszych czasach nie można załatwić przez internet. Począwszy od zakupów, poprzez czytanie książek i pracy, aż do komunikacji z ludzi na całym świecie. Młodzież szkolna bardzo korzysta z możliwości jakie daje nam internet. W szczególności jeżeli mówimy o pomocach naukowych. W sieci zamieszczane są artykuły na każdy temat, można również korzystać z treści całych książek razem z opracowaniem. Ułatwia to naukę i zaoszczędza nam czas, który poświęcony zostałby na poszukiwanie bibliografii. Po każdej premierze kinowej tego samego dnia można przeczytać w sieci wszystkie recenzje na jego temat. Podobnie jest z utworami muzycznym, czy książkami. Jeżeli potrafimy odpowiednio korzystać z możliwości internetu, to jest on dla nas swoistym oknem na świat i to bez wychodzenia z domu.

Nazwa i historia

Potocznie na całym świecie, jeżeli mówimy o sieci komputerowej używamy nazwy internet. Jest to jednakże tylko skrót od angielskiego słowa inter-network, dosłownie znaczącym  tyle, co miedzy-sieć. Mało kto potrafi logicznie powiedzieć czym jest internet, przedstawić definicje owego słowa. Nie jest to też proste, gdyż internet fachowo definiuje się jako adresowa przestrzeń, która posiada swój nr IP – protokół komunikacyjny, działający dzięki nowoczesnym sprzętom sieciowym. Pierwsze wzmianki na temat działania internetu pochodzą z końca lat 60 XX wieku. Pierwsza sieć rozległą nosiła nazwę ARPANET. W dzisiejszych czasach mało kto wie o podobnych ciekawostkach na temat internetu. Nie interesuje nas bowiem jego historia powstania, a raczej możliwości jakie daje nam korzystanie z sieci. Każdy uważający się za informatyka, uważa zaś ową wiedzę za podstawy. Nie zmienia to jednak faktu, że internet nie jest przez ludzi do końca odkryty i poznany. I w każdym aspekcie życia może nas jeszcze zaskoczyć.

Gry w sieci

Ogólnoświatowy dostęp do Internetu sprawił, iż producenci gier zaczęli wykorzystywać sieć do stworzenia produktów o wiele bardziej atrakcyjnych dla użytkowników. Dzięki połączeniu ze sobą komputerów możliwe jest wspólne granie ze sobą wielu graczy w specjalnie do tego stworzonym wirtualnym świecie. Dostęp do odpowiedniego serwera zapewnia sam producent gry. Gry online, bo tak nazywane są gry, w których wielu użytkowników łączy się przy pomocy sieci internetowej powstają już od lat 80-tych ubiegłego wieku. Pierwsze z nich miały bardzo prostą budowę, dziś zachwycają złożonością fabuły oraz doskonale dopracowaną grafiką. Wiele gier rozgrywanych jest w czasie teraźniejszym, są to głównie gry typu MMORPG. Istnieją również gry internetowe, których działanie opiera się o przeglądarki www. W odróżnieniu do gier online nie stanowią one oddzielnych aplikacji na komputerze użytkownika. Dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu strony www możliwe jest prowadzenie na niej rozgrywki pomiędzy wieloma graczami.

Copyright © 2017. All Rights Reserved.